FANDOM


Matt's Survivor

Survivor: Easter Island

EasterIslandLogo
Creator piperjr
Genre

Reality Competition

Winner Owen Willard (5-4-0)
No. of Episodes 15
No. of Days 39
No. of Castaways 20
Tribes

     Jaroniki
     Taka Taka
     Kakomonga
     Batumaki
     Batumonga

Micronesia Katelyn Ryan (10th Place)
Austin Mahon (9th Place)
Andrea Garcia (Winner)
Chronology
Preceded by  Survivor: Guyana -
Devil's Island
Followed by Survivor: India

Survivor: Easter Island is the thirteenth season of Matt's Survivor Series. The season was filmed in Easter Island, Chile.

The twenty contestants, referred to as "castaways", were originally split up into four tribes of five, divided by race.  The tribe names were Jaroniki ("Niki"), Taka Taka ("Taka"), Kakomonga ("Kako"), and Batumaki ("Batu").  The merged tribe was named by the nine castaways who made the merge.  It was named Batumonga, which is a "ship name" with Batumaki and Kakomonga.  This season brought back the final three at the final tribal council, as it has been absent since the very first season, Survivor: Bora Bora.  After 39 days of competition, Owen Willard was given the title of Sole Survivor, defeating Katelyn Ryan and Lu-Ling Chu in a 5-4-0 vote.  Devil's Island returned again for this season after its debut last season.

Owen Willard was also awarded the $100,000 Verizon Player of the Season prize, receiving 46% of the vote, while Austin Mahon and Katelyn Ryan came in 2nd and 3rd place respectively.

Ryan, Mahon, and Andrea Garcia returned to compete in Survivor: Micronesia. They placed 10th, 9th, and 1st respectively.






Castaways

Castaway Original Tribes Switched Tribes Post-Mutiny Merged Tribe Finish Total Votes
Darius Coleman
26, Bartender
Jaroniki 1st Voted Out
Day 3
3
Emilio Gonzalez
46, Salsa Instructor
Batumaki 2nd Voted Out
Day 5
3
Mariah Prince
44, Peditrician
Jaroniki Kakomonga 3rd Voted Out
Day 8
8
Tasha Black
32, Receptionist
Jaroniki Batumaki 4th Voted Out
Day 11
5
Lee Xiao
35, Stockbroker
Taka Taka Batumaki 5th Voted Out
Day 14
5
Makoto Takeda
40, Restaurant Critic
Taka Taka Batumaki 6th Voted Out
Day 17
5
Brooke Davies
25, Vegas Showgirl
Kakomonga Batumaki 7th Voted Out
Day 18
5
Nicola Vega
22, Hairstylist
Batumaki Kakomonga 8th Voted Out
Day 18
5
Cody Bronson
27, Unemployed
Kakomonga Kakomonga Kakomonga 9th Voted Out
1st Jury Member
Day 20
6
Kevin Wang
31, Rocket Scientist
Taka Taka Kakomonga Batumaki 10th Voted Out
2nd Jury Member
Day 22
3
Mica Kwong
24, Karate Instructor
Taka Taka Kakomonga Batumaki 11th Voted Out
3rd Jury Member
Day 24
3
Jermaine John
25, Personal Trainer
Jaroniki Batumaki Batumaki Batumonga 12th Voted Out
4th Jury Member
Day 27
6
Geneva Heaven
29, Fashion Stylist
Jaroniki Kakomonga Batumaki 13th Voted Out
5th Jury Member
Day 30
9
Lorenzo Diaz
37, Business Owner
Batumaki Kakomonga Batumaki 14th Voted Out
6th Jury Member
Day 33
9
Juliana Vasquez
21, College Student
Batumbaki Batumaki Kakomonga 15th Voted Out
7th Jury Member
Day 36
15
Andrea Garcia
26, Fitness Instructor
Batumaki Batumaki Kakomonga 16th Voted Out
8th Jury Member
Day 37
4
Austin Mahon
22, Male Model
Kakomonga Batumaki Kakomonga 17th Voted Out
9th Jury Member
Day 38
5
Lu-Ling Chu
33, Nuclear Engineer
Taka Taka Batumaki Kakomonga 2nd Runner-Up 4
Katelyn Ryan
23, Waitress
Kakomonga Kakomonga Kakomonga Runner-Up 7
Owen Willard
28, Sales Manager
Kakomonga Kakomonga Kakomonga Sole Survivor 1

The Total Votes is the number of votes a castaway has received during Tribal Councils where the castaway is eligible to be voted out of the game. It does not include the votes received during the final Tribal Council.

The Game

Episode Title Challenges Exiled Eliminated Vote Finish
Reward Immunity
"This is Strictly Personal" Taka Taka Juliana Darius 3-2 1st Voted Out
Day 3
Kakomonga
Batumaki
"I'm Voting YOU Out" Kakomonga Jermaine Emilio 3-2 2nd Voted Out
Day 5
Taka Taka
Jaroniki
"Should Be Unanimous" None Batumaki Owen Mariah 6-2 3rd Voted Out
Day 8
"Have Fun in Life" Batumaki Kakomonga Kevin Tasha 5-4 4th Voted Out
Day 11
"Boggles the Mind" Kakomonga Kakomonga Jermaine Lee 5-3 5th Voted Out
Day 14
"Vote For Me" Kakomonga Kakomonga Jermaine Makoto 5-2 6th Voted Out
Day 17
"Stick to the Core" Batumaki Jermaine None Brooke 5-1 7th Voted Out
Day 18
Katelyn Nicola 5-3 8th Voted Out
Day 18
"Your Tribe Has Spoken!" Batumaki Batumaki Austin Cody 6-1 9th Voted Out
1st Jury Member
Day 20
"Against the Snake Pack Alone" Batumaki Kakomonga Austin Kevin 3-2 10th Voted Out
2nd Jury Member
Day 22
"Take Things at Face Value" Kakomonga Kakomonga Jermaine Mica 3-1 11th Voted Out
3rd Jury Member
Day 24
"NOT in Control Anymore" None Andrea None Jermaine 6-3 12th Voted Out
4th Jury Member
Day 27
"I Can't Deal with Her Stupid" Austin,
Geneva,
Juliana,
Lorenzo
Austin Katelyn Geneva 6-2 13th Voted Out
5th Jury Member
Day 30

"Pass the Popcorn, It's Getting
Good"

Austin
[Katelyn,
Owen]
Austin Lorenzo Lorenzo 6-1 14th Voted Out
6th Jury Member
Day 33
"She is Walking on Thin Ice" Andrea
[Juliana,
Lu-Ling]
Katelyn Owen Juliana 4-2 15th Voted Out
7th Jury Member
Day 36
"Burned a Few Bridges" None Katelyn None Andrea 4-1 16th Voted Out
8th Jury Member
Day 37
Owen Austin 3-1 17th Voted Out
9th Jury Member
Day 38
"Reunion" Jury Vote Lu-Ling 5-4-0 2nd Runner-Up
Katelyn Runner-Up
Owen Sole Survivor

Voting History

Original Tribes Switched Tribes Post-Mutiny Merged Tribe
Episode # 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Eliminated: Darius
3/5 Votes
Emilio
3/5 Votes
Mariah
6/8 Votes
Tasha
5/9 Votes
Lee
5/8 Votes
Makoto
5/7 Votes
Brooke
5/6 Votes
Nicola
5/8 Votes
Cody
6/7 Votes
Kevin
3/5 Votes
Mica
3/4 Votes
Jermaine
6/9 Votes
Geneva
6/8 Votes
Lorenzo
6/7 Votes
Juliana
4/6 Votes
Andrea
4/5 Votes
Austin
3/4 Votes
Voter Vote
Owen Exiled Geneva Cody Jermaine Geneva Lorenzo Juliana Andrea Austin
Katelyn Mariah Geneva Cody Jermaine Geneva Lorenzo Juliana Andrea Austin
Lu-Ling Tasha Lee Makoto Brooke Cody Jermaine Geneva Lorenzo Juliana Andrea Austin
Austin Tasha Lee Makoto Brooke Cody Jermaine Geneva Lorenzo Juliana Andrea Katelyn
Andrea Emilio Tasha Lee Makoto Brooke Cody Jermaine Geneva Lorenzo Austin Owen
Juliana Emilio Tasha Lee Makoto Brooke Cody Jermaine Geneva Lorenzo Austin
Lorenzo Juliana Mariah Nicola Kevin Mica Katelyn Juliana Katelyn
Geneva Darius Katelyn Nicola Kevin Mica Katelyn Juliana
Jermaine Mariah Juliana Lu-Ling Juliana Brooke Kevin Mica Katelyn
Mica Mariah Nicola Lorenzo Lorenzo
Kevin Mariah Nicola Lorenzo
Cody Mariah Nicola Juliana
Nicola Emilio Mariah Geneva
Brooke Tasha Lee Makoto Lu-Ling
Makoto Juliana Lu-Ling Juliana
Lee Juliana Lu-Ling
Tasha Darius Juliana
Mariah Darius Katelyn
Emilio Juliana
Darius Mariah
Jury Vote
Finalist: Lu-Ling
0/9 Votes
Katelyn
4/9 Votes
Owen
5/9 Votes
Juror Vote
Austin Owen
Andrea Katelyn
Juliana Katelyn
Lorenzo Owen
Geneva Katelyn
Jermaine Katelyn
Mica Owen
Kevin Owen
Cody Owen

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.